Krótka historia powstania Sejmiku Krakowskiego E-Parlamentu Wolnych Ludzi
W 2021 roku Janusz Zagórski zainicjował powstanie nowej organizacji opartej o nowe technologie, związanej z demokracją bezpośrednią. Nową organizacją miał być E-Parlament Wolnych Ludzi, zrzeszający pod sobą Sejmiki E-Parlamentu w wszystkich okręgach wyborczych w Polsce. Sejmiki działające oddolnie i za pomocą technologi Blockchain wykorzystywanej w systemie głosowań, miały przegłosowywać ważne sprawy w swojej społeczności i tym samym ludzie zrzeszeni w sejmikowej społeczności E-Parlamentu mieli mieć realny wpływ na decyzje podejmowane w sejmikach jak i w całym E-Parlamencie Wolnych Ludzi. Był to przełomowy pomysł, jak realnie za pomocą technologi Blockchain zbudować prawdziwą demokrację.
Spotkanie założycielskie E-Parlamentu w Krakowie odbyło się 31.07.2021 przy zalewie w Zesławicach, wówczas powstał Sejmik Krakowski E-Parlamentu Wolnych Ludzi oraz wyłoniono troje opiekunów: Karolinę Górecką, Jana Górala oraz Patryka W. Gustaka.
Sejmik, który początkowo posiadał jedynie opiekunów, z czasem zaczął przyciągać coraz więcej osób, realnie zainteresowanych działaniem. Wówczas to powstała grupa ds. technicznych, która miała przygotować narzędzia oraz wypracować metodykę działania Sejmiku. Dużo pracy u podstaw, dużo spotkań, wspólnych ustaleń. Grupa spontanicznie nazwała się Grupą Kreatywną i tak już pozostało.
Aby móc lepiej komunikować się z członkami Sejmiku Krakowskiego jak i ludźmi zainteresowanym działalnością sejmiku, został stworzony:
e-mail: sejmik.krakowski@gmail.com,
profil na facebook: https://www.facebook.com/SejmikKrakowskiEParlamentu
fanpage: https://www.facebook.com/WolniLudzieKrakow
instagram: https://www.instagram.com/sejmikkrakowskieparlamentu/
oraz grupa na telegramie: https://t.me/+VIsbx0c2KiUyMDBk
W trakcie Pierwszych Wolnych Wyborów na Koordynatora Sejmiku Krakowskiego E-Parlamentu Wolnych Ludzi została wybrana Karolina Kowalowska.
Po wspólnych przemyśleniach, Grupa Kreatywna postanowiła podjąć się stworzenia Grupy Koordynacyjnej działającej na zasadzie Organizacji Turkusowej, w której każdy ma takie same uprawnienia, a wszyscy działają z tego samego pułapu, w oparciu o stawiane sobie cele. Grupa Kreatywna koordynująca Sejmikiem Krakowskim E-Parlamentu Wolnych Ludzi podjęła się wyjścia poza schemat, że musi być jeden lider i rozłożenia odpowiedzialności na całą grupę w myśl idei demokracji bezpośredniej.
Grupa Kreatywna postanowiła iż musi funkcjonować według wspólnie przegłosowanych zasad, i tak 3 marca 2022 powstał regulamin Grupy Kreatywnej koordynującej Sejmikiem Krakowskim, w wyniku uczenia się siebie nawzajem i wspólnych ustaleń, regulamin Grupy Kreatywnej 3 sierpnia 2022 został poprawiony i przegłosowany do wersji którą przedstawiamy poniżej, która po dziś dzień nie została zmieniona i obowiązuje.
Regulamin Grupy Kreatywnej :
Pod koniec listopada 2022 roku, w wyniku różnych niepokojących działań w E-Parlamencie Wolnych Ludzi, został uruchomiony program naprawczy E-Parlamentu.
W trzy miesiące w wyniku pracy aktywnych członków E-Parlamentu skonstruowano Statut E-Parlamentu, a 14 lutego 2023 został on przegłosowany i przyjęty przez 95 procent ludzi należących do E-Parlamentu Wolnych Ludzi i umieszczony na stronie :
https://wolniludzie.net/wordpress/8419/ do wglądu, struktury E-Parlamentu zostały reorganizowane.
W czerwcu 2023 roku rozpoczęły się ponowne wybory na koordynatorów Sejmików. Tym razem w Krakowie na koordynatora sejmiku zgłosiła się Grupa Kreatywna jako „ciało kolegialne” uwzględnione w statucie E-Parlamentu (rozdział VIII pkt. 13B), gdzie w wyniku głosowania społeczności Sejmiku Krakowskiego E-Parlamentu Wolnych Ludzi, Grupa Kreatywna została ponownie koordynatorem Sejmiku Krakowskiego jako grupa aktywnych ludzi funkcjonująca na zasadach turkusowych.
Od początku powstania do dziś Grupa Kreatywna koordynująca Sejmikiem Krakowskim E-Parlamentu Wolnych Ludzi była organizatorem, współorganizatorem lub uczestnikiem w ponad siedemdziesięciu różnych spotkaniach i eventach, jest organizatorem cyklicznego spotkania „Pikniku Wolnych Ludzi” w Sejmiku Krakowskim i współorganizatorem „Święta Jedności”.
Aby zostać członkiem E-Parlamentu Wolnych Ludzi, a zarazem członkiem sejmiku trzeba zarejestrować się na stronie
https://wolniludzie.net/ oraz w systemie głosowań, gdzie na wymienionej stronie jest opisane jak to zrobić.
Zarządzanie Turkusowe !?
Turkusowe organizacje to pojęcie stworzone przez Belga – Frederica Laloux. Turkus jest atrakcyjną koncepcją już od lat. W Polsce, pojawiają się sporadycznie firmy, które przekonują się do takiego podejścia, ale nie brak też sceptyków.
Laloux zaproponował nowoczesnym organizacjom w zależności od metod zarządzania i funkcjonowania. następujące typy podzielone na kolory:
- czerwone – bardzo silna autorytarna władza, tradycyjny podział pracy, i jasne zwierzchnictwo (np. mafie i gangi)
- bursztynowe – dobrze poukładane organizacje, każdy zna dokładnie swoje miejsce (wojsko, agencje rządowe i Kościół )
- pomarańczowe – wyłoniły się poprzez potrzebę innowacyjności, korporacje – nastawione na osiąganie zysków.
- zielone – firmy napędzane kulturą, istnieje hierarchiczność, ale firma przypomina bardziej rodzinę. Opiera się o wartości, i wszyscy są tam równi. Wpadają w pułapkę próby zadowolenia każdej jednostki, która jest częścią otoczenia. Przywódca zielonych to mentor.
- turkusowe – napędzane kulturą i oparciem o silne wartości. Są o wiele bardziej elastyczne, mają większą swobodę działania. Nie ma tu hierarchii, ani stanowisk – są funkcje. Mają lepszy wpływ na otoczenie. Pracownicy sami decydują ile zarabiają, i sami ustalają zakres swoich obowiązków. Założyciel pełni rolę reprezentacyjną; dba o przestrzeganie i poszanowanie wartości turkusu.
W turkusowym zarządzaniu drzuca się zasadę: prowizji, premii, hierarchicznej struktury kierowniczej, wydawania poleceń, współzawodnictwa, okresowych rozmów oceniających itp. W zamian otrzymujemy: wolność, zaufanie, partnerstwo i współpracę.
Zalety: wysokie spełnienie i zadowolenie pracowników, duża elastyczność i konkurencyjność, silne nastawienie do indywidualnego rozwoju jednostek zaangażowanych w organizację.
Tekst jako przykład turkusowej organizacji (dla celów edukacyjnych) zaczerpnięty na mocy prawa cytatu z bloga Kasi Krogulec, więcej informacji na temat turkusowej organizacji dostępne na jej blogu https://kasiakrogulec.pl/turkusowe-organizacje/
Przykładowy Statut stowarzyszenia turkusowego:
Jakie są zadania i cele Sejmiku Krakowskiego E-Parlamentu Wolnych Ludzi w przyszłości ?
„Misją Sejmiku Krakowskiego jest pokazać, że wolność to wolność do robienia i budowania tego co chcemy, a nie sprzeciwianiu się temu, czego nie chcemy. Pragniemy zachęcać do poszerzania zakresu własnej odpowiedzialności, gdyż daje to prawdziwe poczucie wolności. Stąd budzi się moc, którą aktywnie wykorzystujemy do edukowania i świadomego wybierania. Wierzymy, że to MY decydujemy. Dajemy nowatorskie narzędzia, które sprawiają, że głos ludzi się liczy a ich wolę się słyszy. Sprawiedliwie i w jedności dążymy do wspólnej odpowiedzialności.”
W tą myśl kiedyś przez nas sformułowaną, będziemy dążyć do propagowania demokracji bezpośredniej jak i rozwijania Sejmiku Krakowskiego.
Zorganizowani w myśl demokracji bezpośredniej chcemy dotrzeć do mieszkańców, którzy jak my, wierzą że każdy człowiek powinien mieć realny wpływ na to, co robią politycy, jak dysponują naszymi pieniędzmi i na co je przeznaczają.
To my, zwykli obywatele, powinniśmy móc powiedzieć, że Kraków jest nasz, Polska jest nasza, a administrujący Krakowem czy Polską są tylko zwykłymi urzędnikami, odpowiadają i są rozliczani ze swoich decyzji tylko przed nami, mieszkańcami. A nie prezesami partii. Partii których swoją drogą, nie powinno w ogóle być!
Jarosław Osiński
Piątek, 13.09.2024