My niżej podpisani członkowie Sejmiku Wrocławskiego EP:
- Jerzy Gut
- Małgorzata Łabędzka
- Dariusz Legut
- Joanna Słaboń
- Krystyna Maciąg
- Janusz Zagórski
na podstawie obowiązującego Statutu EP i Regulaminu Sejmiku Wrocławskiego wnosimy do Rady Wykonawczej Sejmiku Wrocławskiego o przeprowadzenie lokalnego, oddolnego E-Referendum w sprawie następującego pytania:
Czy popierasz uczestnictwo Sejmiku Wrocławskiego E-Parlamentu Wolnych Ludzi w Wyborach Samorządowych 2024 w formie przedstawionej w poniższym dokumencie?
Stanowisko
Sejmiku Wrocławskiego EP w sprawie naszego udziału w wyborach samorządowych 2024 r.
Sejmik Wrocławski postanawia na mocy Statutu EP i Regulaminu Sejmiku Wrocławskiego wziąć udział w wyborach samorządowych 2024 w okręgu wrocławskim w następującym zakresie:
- Zakładamy na poziomie wrocławskiego okręgu wyborczego Komitet Wyborczy Wyborców, który zajmie się obsługą działań w tym zakresie w czasie wyborów 2024.
- Wspieramy lokalne inicjatywy powoływania własnych komitetów wyborczych dla kandydatów do takich szczebli samorządu jak: rada gminy, rada miasta, rada powiatu, sejmik dolnośląski, wójtowie, burmistrzowie, prezydenci miast w obrębie naszego Sejmiku. Jednocześnie w ramach możliwości jakie daje nam Ordynacja Wyborcza powołany przez nas KWW może udzielać wsparcia kandydatom z innych obszarów Polski i podejmować współpracę z innymi Sejmikami EP.
- Warunkiem tego wsparcia jest między innymi:
- publiczne wspieranie idei demokracji bezpośredniej
- zastosowanie w praktyce mechanizmu prawyborów, którego zasadniczym elementem są e-
- głosowania nominujące kolejności kandydatów na danych listach wyborczych
- podpisanie zobowiązania, że po ewentualnym wyborze dany człowiek będzie przestrzegał zasady
- głosowań w organach samorządowych zgodnie z wolą społeczności, która go nominowała a swoją
- wole będzie wyrażała w stosownych e-głosowaniach
- użycie w nazwie własnej listy wyborczej loga lub dopisku „E- Parlament”
- Skład zaproponowanego KWW naszego Sejmiku zatwierdzony zostanie w osobnym lokalnym głosowaniu referendalnym. Równie z inne ważne zagadnienia nie uwzględnione w tym Stanowisku mogą być nadal rozstrzygane w trybie kolejnego referendum w sprawach niniejszych wyborów.
- Zatwierdzony skład KWW będzie od tej pory podejmował bieżące decyzje w kampanii wyborczej.
- Na podstawie naszego Regulaminu sejmikowego wyrażamy zgodę, by w obszarze naszej społeczności powoływać różne nieformalne struktury, by dostosować się do naszych obecnych potrzeb wyborczych.
- Powołanie takiej struktury następuje poprzez zgłoszenie do KWW takiego wniosku przez przynajmniej 3 członków naszego Sejmiku i określenie konkretnego celu jego powołania i zakresu terytorialnego
- KWW w ciągu 3 dni podejmuje decyzję o jego powołaniu. Czas istnienia takiej struktury zależy od niej samej. Może ona zostać rozwiązana z jakiś istotnych powodów przez KWW albo po zakończonych wyborach decyzją lokalnego sejmikowego referendum.
- Oficjalnym miejscem publikowania wszelkich dokumentów związanych z wyborami jest podstrona Sejmik Wrocławski w zakładce Sejmiki strony internetowej wolniludzie.net (e-parlament.net).
- Nasz Sejmikowy KWW składa się z członków EP i kieruję się w swojej pracy Statutem i naszym Regulaminem i w ramach obowiązującego w Polsce prawa wyraża wolę swojego środowiska.
- E-głosowania związane z tymi wyborami mogą odbywać się na 4 sposoby:
- e-referenda na poziomie całego Sejmiku
- e-referenda na poziomu lokalnej struktury związanej z wyborami
- e-sondaże sejmikowe na poziomie całego sejmiku
- e-sondaże na poziomie lokalnej struktury wyborczej
- W lokalnych e-referendach mogą brać udział tylko zarejestrowani członkowie Sejmiku. Lokalne e-sondaże mają charakter podobny do tych ogólnopolskich, których zasady zawarte są w Regulaminie sondaży zatwierdzonym w Referendum EP, ale zawierają dodatkowo możliwość brania w nich udziału osób nie będących członkami EP. Odpowiedź TAK, NIE, Nie mam zdania