

Wprowadzam usługę Webinarów dla Ruchu Wolnych Ludzi. W tym artykule przedstawię w dużym skrócie, najważniejsze założenia dla początkujących i średnio zaawansowanych użytkowników.
UWAGA: Do logowania się na Webinar,
nie jest potrzebne podawanie adresów
e-mail lub innych danych teleadresowych.






Spis treści
1. Dlaczego wprowadzamy usługę Webinarów?
2. Dla kogo jest przeznaczona usługa webinarów?
3. Do czego służy rola PREZENTERA?
4. Do czego służy rola MODERATORA?
5. Do czego służy rola UCZESTNIK?
6. Przygotowanie się do Webinaru – Co powinien zrobić PREZENTER?
7. Rozpoczęcie webinaru – PREZENTER rozpoczyna
8. PREZENTER zaczyna mówić – jak włączyć kamerę i mikrofon
9. Zmiana trybu Webinaru – Dyskusja/Prezentacja/Pytania i Odpowiedzi
10.Spotkanie zamknięte
11.Zapraszanie uczestników – jak to robić?
12.Rysowanie na tablicy suchościeralnej podczas prezentacji
13. Jak prezentować filmy?
14. Jestem Opiekunem/Koordynatorem – nie dostałem dostępu, gdzie mogę go dostać?
15. Mam problem z Audio lub Wideo, co robić?
16. Jak zakończyć Webinar?
17. Jak udostępnić nagranie z Webinaru?
18. Brak miejsca na dysku serwera, co robić?
19. Jak wejść na Webinar, jako uczestnik?
1. Dlaczego wprowadzamy usługę Webinarów?
Z uwagi na rosnącą ilość uczestników, powstają problemy techniczne z prowadzeniem spotkań na DISCORD. Usługa DISCORD i spotkania głosowe, są przeznaczone do spotkań osób o takich samych uprawnieniach. Wprowadzamy usługę Webinarów, która podzieli uczestników na PREZENTERA oraz UCZESTNIKA. W dalszym ciągu polecam organizować spotkania na DISCORD, ale także organizować webinaria na nowej usłudze. Każda usługa ma swoje zalety i wady.
Usługa Webinarów świadczona przez firmę RTCLab, nie wymaga instalowania oprogramowania na komputer lub appki na smartfonie. Będzie działać w języku polskim na każdej nowoczesnej przeglądarce Internetowej na komputerze czy na smartfonie. Pomoc od tej firmy uzyskamy w języku Polskim za pomocą e-mail support@livewebinar.com Firma posiada swoje siedzibę także w Polsce.


2. Dla kogo jest przeznaczona usługa webinarów?
Usługa jest dedykowana do 2 rodzajów odbiorców. Dostęp do poziomu uprawnień PREZENTERA jest przeznaczona do wszystkich Opiekunów/Koordynatorów Sejmików RWL. Otrzymają Oni na maila miasto@wolniludzie.net wiadomość tekstową z dostępem PREZENTERA oraz MODERATORA.
Pozostali uczestnicy Ruchu Wolnych Ludzi, mogą pobrać sobie dostęp do UCZESTNIKA z tej strony i dołączyć do prowadzonych Webinarów organizowanych przez PREZENTERÓW.
3. Do czego służy rola PREZENTERA?
Dostęp prezentera daje wszystkie funkcje potrzebne do prowadzenia prezentacji (zostaną omówione szczegółowo niżej). PREZENTER nie powinien rozdawać nikomu innemu swojego dostępu. Każdy Opiekun/Koordynator posiada ten sam dostęp do jednego pokoju Webinarowego. Opiekunowie ustalają między sobą harmonogram webinarów, tak aby nie kolidować ze sobą. Cały RWL posiada jeden pokój Webinarowy, do dyspozycji na 24h. Mogą organizować nieograniczoną ilość webinarów w ciągu 24h. Ważne jest by Opiekun, zachował w tajemnicy dostęp PREZENTERA i udostępniał tylko dostęp dla UCZESTNIKA, aby zachować podział i porządek podczas prowadzenia prezentacji.
Ważne jest aby wiedzieć, żę PREZENTER może zaprosić innych prelegentów na dane wydarzenie jako UCZESTNIKÓW, i w trakcie trwania webinaru może udzielić tymczasowo uprawnienia zaproszonemu gościowi do przełączenia roli na PREZENTERA, bez zdradzaniu mu dostępu (patrz zdjęcie)


4. Do czego służy rola MODERATORA?
Moderator sam nie prowadzi spotkania, nie prezentuje materiałów, ale może kontrolować UCZESTNIKÓW. Może przydzielać i odbierać im głosy, czytać czat i pomagać w prezentacji. Każdy Opiekun/Koordynator powinien wyznaczyć w swoim Sejmiku osobę MODERATORA i przekazać mu dostęp MODERATORA. Osoba tak, nie powinna zdradzać nikomu swojego dostępu w celu zachowania porządku spotkania.
5. Do czego służy rola UCZESTNIK?
Uczestnik, po wejściu do Webinaru, nie może niczego prezentować ani zabierać samodzielnie głos. Tylko MODERATOR lub PREZENTER może mu dzielić głos. UCZESTNIK może:
- Może pisać na czacie do innych uczestników
- zamieszczać na czacie notatkę głosową nagraną mikrofonem
- zamieszczać na czacie plik, np. PDF
- może podnieść rękę jeżeli chce zabrać głos (patrz obrazek)
- po tym jak PREZENTER włączy jego kamerę i mikrofon może zabierać głos w spotkaniu


6. Przygotowanie się do Webinaru – Co powinien zrobić PREZENTER?
Kluczową czynnością, jest zaproszenie gości na webinar, poprzez publikowanie dostępu UCZESTNIKA oraz podanie godziny i daty rozpoczęcia prezentacji.
Następnie należy przygotować materiały które będą prezentowane w postaci PDF lub Youtube lub PNG. Wszystkie pliki należy przed webinarem wgrać do serwera. Pojemność serwera jest ograniczona, dlatego każdy prowadzący tworzy na dysku serwera katalog ze swoim Imieniem i Nazwiskiem. Tam wrzuca własne pliki PDF, PNG. Pragnę to jasno w tym miejscu podkreślić, że ten sam serwer będzie używać bardzo dużo osób i jak to zwykle bywa miejsce zacznie się kończyć, może go zabraknąć dla nowych prezenterów. Stąd proszę aby prezenterzy sami kasowali swoje materiały kiedy nie będą już potrzebne aby zwolnić miejsce innym.
Każdy PREZENTER za pomocą PLUSA wgrywa każdy swój plik przed webinarem, patrz zdjęcia:


Z menu kontekstowego wybieramy PLIKI


Tworzymy dla siebie jako PREZENTERA katalog od swojego Imienia i Nazwiska i otwieramy następnie katalog, przeciągamy z własnego pulpitu komputera plik i upuszczamy w katalogu.


Tutaj pokazano przykład jak upuszczono zdjęcie o nazwie „IV5”. Po wgraniu pliku, należy dodać go do Webinaru, aby inni uczestnicy mogli go zobaczyć. Klikamy na ZAPREZENTUJ. Klawisz Udostępnij do pobrania, służy temu aby podzielić się ze wszystkimi uczestnikami plikiem, link do pliku wrzucamy na chat Webianru lub media społecznościowe.


PREZENTER buduje przed startem Webinara wszystkie zakładki z prezentowanymi plikami. Wszystko pojawia się w jednej linii u góry ekrany przed PLUSEM.


7. Rozpoczęcie webinaru – PREZENTER rozpoczyna
Pierwszą czynnością jest za pomocą czerwonej kropki włączenie nagrywania spotkania, jeżeli jest taka potrzeba oraz wystartowanie spotkania klawiszem START – jak na zdjęciu.


Pamiętaj, by zatrzymać nagrywanie spotkania. Jeżeli tego nie zrobisz, zapełnisz całą dostępna pamięc serwera i nikt już niczego nie nagra oraz nie będzie mógł wrzucać plików do prezentacji. Sparaliżujesz całą prace innym. Nagrane spotkanie szybko zapełnia pamięć dyskową, dlatego zalecam aby ją zgrać i udostępnić w inny sposób. Np. wrzuć na stronę internetową, do Chmury lub na media społecznościowe. Obenie mamy pojemność do 6h spotkania.
Należy ustalić harmonogram spotkania
Zwykle pierwsza część to wykład, gdzie uczestnicy nie zadają pytań, mają wyłączone mikrofony i kamery. Druga część to pytania, tutaj PREZENTER włącza wszystkim głos i kamery. Włączenie/Wyłączenie wszystkich mikrofonów UCZESTNIKÓW za pomocą ikony mikrofonu pod listą wszystkich uczestników.


8. PREZENTER zaczyna mówić – jak włączyć kamerę i mikrofon
Pierwsze włączenie kamery i mikrofonu jest problematyczne, gdyż KAŻDY PREZENTER/MODERATOR/UCZESTNIK MUSI zezwolić na działanie kamery i mikrofonu w przeglądarce. Jest to zezwolenie jednokrotne i ważne jest tylko dla tej jednej firmy (strony Internetowej).
Proszę się nie obawiać, gdyż ZEZWOLENIE nie działa na wszystkie strony jakie używacie. Każda strona Internetowa, ma swoje odzielne zezwolenia. Dlatego zezwalając na działanie Webinaru, nie udzielacie dostępu dla np. Wirtualnej Polski czy Onetu.
Zezwolenie pojawia się w formie wyskakującego pytania, w różnych miejscach, w zależności jaką macie Państwo przeglądarkę Internetu.


PREZENTER włącza włąsna kamerę i mikrofon za pomocą tego niebieskiego pola.


Aby mieć pewność, że Twoja kamera działa poprawnie, należy zobaczyć siebie samego w mini podglądzie. W każdej chwili możemy zatrzymać transmisję wideo i audio klawiszami pod obrazem.


Aby sprawdzić czy Twój mikrofon działa należy wcisnąć TRYBIK oraz Ustawienia Audio Wideo




W przypadku problemu z dźwiękiem lub obrazem zmień rodzaj używanego urządzenia, na dole ekranu.
9. Zmiana trybu Webinaru – Dyskusja/Prezentacja/Pytania i Odpowiedzi
Zmianę trybu mnożna wykonać w każdym momencie. Może to wykonać PREZENTER/MODERATOR poprzez menu Trybu sesji – jak na załączonym obrazku.
Prezentacja – standardowa forma prowadzenia Webinaru.
Dyskusja – Forma podobna do DISCORD, wszyscy zadają pytania równocześnie
Pytania i Odpowiedzi – Tylko prezenter może mówić, uczestnicy mogą poprosić o zabranie głosu.


10. Spotkanie zamknięte
W celu przeprowadzenia spotkania zamkniętego, należy zaprosić wymagane osoby, następnie upewnić się, że wszyscy już są i zakluczyć drzwi wejściowe, aby nikt nie mógł już dołączyć do Webinara. Wykonujemy to za pomocą klawisza zaklucz.


11. Zapraszanie uczestników – jak to robić?
Aby zapraszać uczestników wystarczy podać im dostęp (LINK) do pokoju Webinarowego. Ten link jest podany na tej stronie na końcu. Link można przesłać e-mailem, czy inaczej przez media społecznościowe. Proszę pamiętać, że pokój jest czynny 24h na dobę i każdy może wejść do pokoju Webinarowego. Ale nie posiadając dostępu do prezentera, nie może prowadzić spotkania.
12 Rysowanie na tablicy suchościeralnej podczas prezentacji
Są dwie metody aby to robić. Gorsza, wolniejsza, ale często używana, która polega na uruchomienia Painta i udostępnieniu ekranu.
Lepsza, szybsza metoda polega na wybraniu z menu PLUSA pozycji Tablica. Metoda jest lepsza, dla uczestników – gdyż system lepiej wyświetla im rysowany obraz. Natomiast udostępnianie całego ekranu komputera, działa wolniej i mniej wygodnie dla uczestników – ale wygodniej dla PREZENTERA.
Odradzam używanie opcji Udostępnij Ekran, do tego by prezentować PDF czy rysować w programie graficznym. Udostępnianie Ekranu powinno być wybierane w absolutnej konieczności. Nie polecam także do prezentowania filmu, gdyż uczestnicy mogą widzieć poklatkowe obrazy oraz bez dźwięku.


13. Jak prezentować filmy?
Najprostszą metodą jest prezentowanie filmów z Youtube. W tym celu należy taki film wcześniej wyszukać i skopiować jego adres (Control+C). Następnie PLUS i wybieramy Odtwarzacz YouTube, i wklejamy link (adres czy URL). Odradzam wyświetlanie filmu u siebie na pulpicie i prezentowanie jako Udostępnienie Ekranu.






14. Jestem Opiekunem/Koordynatorem – nie dostałem dostępu, gdzie mogę go dostać?
Dostęp PREZENTERA i MODERATORA został wysłany na wszystkie e-maile do każdego Opiekuna i Koordynatora miasto@wolniludzie.net. Jeżeli jesteś Opiekunem i nie masz maila to skontaktuj się z innym Koordynatorem i poproś o przekazanie, możesz to zrobić przez np. DISCORD. Wszyscy Opiekunowie mają ten sam klucz dostępu. Dodatkowo klucze zostały wklejone na sekretny chat na DISCORD #opiekunowie-prv


15. Mam problem z Audio lub Wideo, co robić?
Polecam zainstalować Wolną i Otwartą przeglądarkę Firefox z adresu https://www.mozilla.org/pl/
Zezwolić na działanie mikrofonu i kamery w ustawieniach Firefox:




Kolejnym krokiem jest użycie testu online pod tym adresem https://embed.archiebot.com/connection-tester
Kontakt do wsparcia w języku Polskim support@livewebinar.com
16. Jak zakończyć Webinar?
Należy kliknąć na ZATRZYMAJ i wylogować wszystkich uczestników.




17. Jak udostępnić nagranie z Webinaru?
Należy kliknąć PLUS potem Pliki. Wchodzimy do katalogu Recordings. Klikamy na nazwie pliku i wybieramy KOPIUJ aby udostępnić nagranie w mediach społecznościowych do pobrania z linku. Lub wybieramy Pobierz aby zapisać na swoim komputerze.
Rekomendacja : Pamiętajcie, że serwer dysponuje tylko 6h miejsca. Proszę o pobieranie nagrań i kasowanie ich z serwera, gdyż jak zabraknie miejsca, nikt nie będzie mógł niczego wgrać ani zapisać.


18. Brak miejsca na dysku serwera, co robić?
Należy wejść na PLUS potem Pliki i skontrolować ilość wolnego miejsca. Polecam usunięcie jednego nagrania z katalogu Recordings z najstarszą datą.


19. Jak wejść na Webinar, jako uczestnik?
Aby wejść jako UCZESTNIK należy użyć tego adresu, podaj Imię Nazwisko lub Pseudonim. Nie zbieramy adresów e-mail lub innych.


https://app.livewebinar.com/571-283-493
Opracował
Tomasz Kalinowski