Wieże 5G zużywają dużo energii, więc China Unicom usypia niektóre z nich na noc

China Unicom zdecydował się uśpić niektóre stacje bazowe 5G między 21:00 a 9:00, wzbudzając zaniepokojenie użytkowników.

Kiedy ludzie mówią o 5G, często mówią o ogromnym przyspieszeniu, jakie uzyskasz dzięki zastosowaniu nowej technologii sieci komórkowej. Jednak wielu ludzi nie zdaje sobie sprawy, że powoduje to również większe zużycie energii dla chińskich firm telekomunikacyjnych.

Na początku sierpnia oddział China Unicom ogłosił, że uśpi niektóre ze swoich stacji bazowych ZTE 5G między 21:00 a 9:00, aby obniżyć koszty energii elektrycznej w mieście Luoyang.

Niedawna biała księga producenta sprzętu telekomunikacyjnego Huawei ilustruje problem: stacje bazowe 5G zużywają do trzech i pół razy więcej energii niż infrastruktura 4G. Częściowo problem polega na tym, że ta nowa generacja łączności mobilnej wymaga bardziej gęsto rozmieszczonych stacji bazowych.

Ponieważ Chiny szybko wprowadzają nowe stacje bazowe 5G, osiągając w czerwcu 410 000 w całym kraju, niektóre miasta kładą te, które muszą spać, aby oszczędzać energię, ponieważ nie ma jeszcze wystarczającej liczby użytkowników.

Ale Unicom, jedna z trzech państwowych firm telekomunikacyjnych w kraju, stara się zapewnić użytkowników, że prawdopodobnie nie zobaczą żadnych zmian w usługach. „Nie ma potrzeby robić zamieszania” – powiedział Wang Xiaochu, dyrektor generalny China Unicom.

„Wyłączanie stacji bazowych nie jest wyłączaniem ręcznym, ale automatyczną korektą dokonywaną w określonym czasie, która nie ma wpływu na konsumentów i jest dobra dla inwestorów” – powiedział Wang, zgodnie z doniesieniami lokalnych mediów.

Komentarze Wanga pojawiły się po wiadomościach o hibernacji stacji bazowej, które spowodowały, że niektórzy ludzie zastanawiali się, czy warto płacić za subskrypcje 5G, jeśli stacje nie będą dostępne w określonych godzinach. Unicom utrzymuje, że nie stanowi to problemu, ponieważ harmonogramy hibernacji zmieniają się w zależności od potrzeb.

Po prostu na biegu jałowym…

Li Fuchang, zastępca dyrektora działu badań sieci bezprzewodowych w Instytucie Badań Technologii Sieci w China Unicom, powiedział, że funkcja hibernacji aktywnych jednostek macierzy (AAU) wyłącza zasilanie, gdy stacja bazowa jest bezczynna. Dzieje się tak, gdy nie ma podłączonych użytkowników 5G.

Dostosowując stan hibernacji zgodnie z danymi w czasie rzeczywistym, operatorzy mogą znacznie obniżyć koszty energii elektrycznej i konserwacji, powiedział niedawno Li w wywiadzie dla Science and Technology Daily, oficjalnej gazecie chińskiego Ministerstwa Nauki i Technologii.

„Gdy stacja bazowa jest normalnie włączona, w porównaniu z okresem szczytowym, zużycie energii przez stację bazową w drugiej połowie nocy nie jest znacznie zmniejszone” – powiedział. „Jednak większość zużycia energii to„ nieefektywne zużycie energii ” „.”

Chiny po raz pierwszy uruchomiły tak zwaną największą na świecie sieć 5G pod koniec ubiegłego roku z dotowanymi planami. Technologia ma zwiastować nadejście ultraszybkiego bezprzewodowego szerokopasmowego internetu, ale dostępność pozostaje ograniczona.

Wpływ środowiska

W miarę rozpowszechniania się łączności 5G niektórzy badacze twierdzą, że przeoczono wpływ tej technologii na środowisko, w tym problemy z energią i odpadami.

Dzięki szerokiemu rozpowszechnieniu Chiny są jednym z pierwszych krajów, które będą musiały zmierzyć się z tym problemem. Ale ostatecznie problem będzie globalny.

Gigant sprzętu telekomunikacyjnego Ericsson ostrzegł w raporcie opublikowanym w marcu, że branża technologii komunikacyjnych będzie musiała obniżyć całkowite zużycie energii w sieciach komórkowych w obliczu ogromnego wzrostu ruchu. Według raportu, energooszczędne oprogramowanie, zastępujące stary sprzęt i wykorzystujące sztuczną inteligencję może w tym pomóc.

Ale operatorzy będą musieli również zmienić sposób prowadzenia działalności w przeszłości.

„Zużycie energii ma wzrosnąć dramatycznie, jeśli 5G zostanie wdrożone w taki sam sposób, jak 3G i 4G” – powiedział w raporcie dyrektor ds. Technicznych firmy Ericsson Erik Ekudden.

  Abacus News .

0 Comments

Nie ma jeszcze komentarzy

Napisz komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Back to top