Swietłana Cichanouska, czyli żona opozycyjnego blogera Siarhieja Cichanouskiego, z dnia na dzień stała się główną rywalką Aleksandara Łukaszenki w wyborach prezydenckich. Urodziła się 11 września 1982 roku w Mikaszewiczach w obwodzie brzeskim. W swoim rodzinnym mieście ukończyła jedno z tamtejszych liceów, natomiast wykształcenie wyższe zdobyła na Państwowym Uniwersytecie Pedagogicznym w Mozyrzu, gdzie ukończyła studia językoznawcze. W kolejnych latach Cichanouska pracowała jako tłumacz w kilku organizacjach międzynarodowych, w tym m.in. charytatywnej irlandzkiej Chernobyl Life Line.

Prywatnie jest szczęśliwą żoną oraz matką dwójki dzieci – 4-letniej córki i 10-letniego syna, które na czas kampanii wyborczej wywoziła za granicę, do jednego z państw należącego do Unii Europejskiej. Swojego przyszłego męża, Siarhieja poznała podczas studiów. Para pobrała się po roku znajomości. Małżeństwo po ślubie zamieszkało w Homlu, rodzinnej miejscowości Cichanouskiego, później natomiast przeprowadzili się do stolicy kraju, Mińska.

Wybory na Białorusi. Kim jest Swiatłana Cichanouska?

37-latka w przeciwieństwie do swojego męża nigdy nie planowała kariery politycznej. Cichanouska postanowiła ubiegać się o funkcję głowy państwa po tym, jak jej partner, który zamiast na listy wyborcze trafił za kraty. Siarhiej Cichanouski, znany antyrządowy bloger oraz youtuber, zatrzymany został przez tamtejszą milicję pod pretekstem udziału w akcji protestacyjnej przeciwko integracji Białorusi z Rosją w grudniu zeszłego roku.

– Kiedy Siergiej został pozbawiony możliwości udziału w wyborach, a potem oskarżono go i niesłusznie aresztowano, postanowiłam go zastąpić i wziąć udział w wyborach. (…) Dla siebie, dla mojego męża, dla nas wszystkich, dla naszych dzieci. Jako żona i matka rozumiem, że w rodzinie jeden za wszystkich i wszyscy za jednego. Chcę, żeby tak samo było w naszym kraju – tak swój start w wyborach argumentowała Cichanouska.

Mimo że reżim na każdym kroku próbował blokować oraz zakłócać wiece popracia organizowane przez tłumaczkę, na zgromadzeniach gromadziły się tłumy niezadowolonych obywateli, którzy otwarcie mówili o tym, że są zmęczeni 26-letnimi rządami Aleksandra Łukaszenki.

Swietłana Cichanouska choć trafiła do polityki przez przypadek, dała swoim rodakom nadzieję na lepszą przyszłość. Dla wielu stała się symbolem wielkich zmian, na które z wielką nadzieją oczekuje cała Białoruś.

Oficjalne wyniki wyborów na Białorusi

Według wstępnych wyników Centralnej Komisji Wyborczej, niedzielne wybory na Białorusi wygrał Alaksandr Łukaszenka. Urzędujący prezydent otrzymał 80,2 procent głosów, a jego główna rywalka Swiatłana Cichanouska – 9,9 proc. Frekwencja wyniosła 84,05 proc.

Po ogłoszeniu wstępnych wyników głosowania na ulice Mińska i wielu innych miast wyszyły tysiące Białorusinów w proteście przeciw, według nich wybory zostały sfałszowane. Milicja wobec protestujących zaczęła używać gumowych kul, granatów hukowych oraz armatek wodnych. W czasie demonstracji zginęła co najmniej jedna osoba.

– Swietłana Cichanouska jest bezpieczna. Przebywa na Litwie – taką informację przekazał we wtorkowy poranek minister spraw zagranicznych naszych północnych sąsiadów. Główna rywalka Łukaszenki opuściła swój ojczysty kraj w obawie przed aresztowaniem.

gala.pl

Świat i Białoruś – co w trawie piszczy – Mec.  Ewa Rzeuska

Za You Tube