Rosyjski preparat pięciokrotnie obniżył śmiertelność z powodu koronawirusa

Rosyjski preparat Surfaktant-BL wykazał swoją skuteczność w walce z infekcją koronawirusową. Od początku był opracowywany w celu leczenia ciężkich chorób płuc, w rezultacie jego zastosowania wśród pacjentów z ciężkim przebiegiem Covid-19 śmiertelność udało się zmniejszyć pięciokrotnie – pisze gazeta „Izwiestija”, powołując się na dane lekarzy.

Wśród wszystkich infekcji koronawirusowych ciężkie przypadki stanowią 5%. Prawie 80% takich chorych umiera.

Surfaktant to substancja, która wyściela pęcherzyki płucne od wewnątrz, BL jest natomiast tłumaczone jako „płuco byka”.

Chorym podawano Surfaktant-BL metodą inhalacji, procedurę prowadzono dwa razy na dobę, trwała ona 30 minut. Pacjenci otrzymywali preparat przez 2-5 dni, przy czym zauważali poprawę od razu po inhalacji, pisze periodyk.

Obecnie preparat jest podawany pacjentom w ramach badań nad jego skutecznością. Po zakończeniu testów proponuje się włączyć stosowanie Surfaktantu-BL do rekomendacji Ministra Zdrowia odnośnie leczenia chorych na infekcję koronawirusową.

Preparat już wcześniej był stosowany w leczeniu ciężkich chorób płuc, między innymi świńskiej grypy.

Wcześniej powiadomiono, że Ministerstwo Zdrowia Rosji zarejestrowało pierwszą na świecie szczepionkę w celu profilaktyki Covid-119, opracowaną przez Narodowe Centrum Badawcze Epidemiologii i Mikrobiologii im. Gamalei i wyprodukowaną wspólnie z Rosyjskim Funduszem Inwestycji Bezpośrednich.

W czasie testów po podaniu preparatu u 100% uczestników badania wykształciła się odpowiedź immunologiczna i humoralna i nie wywołał on u nich żadnych poważnych niepożądanych skutków pod względem żadnego z kryteriów.

W Rosji od początku pandemii odnotowano 1 035 789 przypadków zachorowań, potwierdzono 17 993 zgonów. Według ostatnich danych Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa na całym świecie zarejestrowano około 27,3 mln przypadków zakażeń Covid-19, prawie 892 tys. osób zmarło.

sputniknews

0 Comments

Nie ma jeszcze komentarzy

Napisz komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Back to top